طراحی مدل کسب و کار

Business Model Canvas

بوم مدل کسب و کار

در مورد اهمیت این ابزارِ حرفه ای استناد می کنیم به جمله آقای “مایکل پورتر” : استفاده از مدل کسب و کار اساسی ترین گام در فرایند اندیشیدن به بقای سازمان است.

معرفی:

مدل کسب و کار یا بیزنس مدل (Business Model)، یه ابزار مدیریتیه که منطق یک شرکت در مورد تولید و ارائه محصول و در مقابل کسب درآمد و ارزش رو توصیف میکنه. بیزنس مدل شبیه به یه طرح یا برنامه اس که مشخص میکنه ایده و اهداف کسب و کارمون رو چطور پیاده سازی کنیم؟ و ایده کلی کسب و کار ما رو به کارهایی که باید انجام بدیم ترجمه میکنه.

کاربرد:

1- در مدل کسب و کار اجزای نُه گانه اصلی کسب و کار بصورت دقیق و شفاف تعیین میشن، این شفاف سازی هم باعث یکسو شدن اقدامات و برنامه ریزی های ما میشه، هم تشخیص اقدامات اضافه، بی فایده و فرایندهایی که در راستای اهداف نیستن رو ساده میکنه. با حذف این فرایندها و اقدامات اضافه، کسب و کار ما با چابکی و فراغ بال بیشتری مسیر رو طی میکنه و زمینه بروز خلاقیت و ایده پردازی فراهم میشه.

2- طراحی بیزنس مدل برای ارزیابی ایده کسب و کاری که هنوز اجرایی نشده هم خیلی ضروریه چون در تشخیص اجرایی بودن و سودآور بودن ایده به ما کمک میکنه و البته سند خوبی برای جذب سرمایه گذاره.

برای طراحی بیزنس مدل، کمک گرفتن از مشاور ضروریه؛ چون محتواش باید ساده، مناسب و قابل فهم باشه و در عین حال نباید پیچیدگی های نحوه عملکرد شرکت رو بیش از حد ساده کنه و نکاتی رو از قلم بندازه؛ که رعایت این سادگی در کنار پیچیدگی با تجربه و تمرین به دست میاد. مشاوره به شما کمک میکنه که بیزنس مدل طراحی شده، یه نگاه جامع و فراگیر به کسب و کار باشه و همه چیزو درنظر گرفته باشه ولی در عین حال، بیش از حد هم روی جزئیات تمرکز نشده باشه.

  • راه اندازی کسب و کار - بهبود و توسعه - سیستم سازی
  • برگزاری جلسات حضوری یا آنلاین
  • یک ماه
X