طراحی کارت امتیازی متوازن

Balanced Score Card

کارت امتیازی متوازن

اهداف استراتژیک یکی از اجزای مهم بیانیه استراتژیک یک کسب و کاره، که مشخص میکنه اقدامات و فعالیتها باید در چه مسیری تعریف بشن. اما برای کنترل درست انجام شدنِ این اقدامات چه راهکاری وجود داره؟

Strategy

معرفی:

اگه در سازمان شما اسناد استراتژیک تهیه شده باشه و استراتژی ها و اهداف شما مشخص و معین باشه، برای اینکه واقعا به اون اهداف برسید، نیاز به برنامه ریزی اصولی دارید، یکی از ابزارهای مناسب برای این کار کارت امتیازی متوازن یا BSC (مخفف Balanced Score Card) هست. BSC یه پلتفرمه که اهداف استراتژیک رو که معمولا کلی و خلاصه بیان میشن، گسترش میده و برای هر هدف معیارهای مشخصی تعیین میکنه تا بشه برای انجامش برنامه ریزی و زمانبندی کرد.

در واقع BSC کمک میکنه تا بتونیم عملکرد کلی کسب و کارمون رو ارزیابی کنیم. اگه به شکل سنتی کسب و کار رو ارزیابی کنیم، احتمالا فقط شاخص های مالی مثل سود، میزان فروش و یا نرخ بازگشت سرمایه رو کنترل و بررسی می کنیم، که قطعا کافی نیستن! BSC برای اینکه وضعیت کسب و کار رو بسنجه، چهار معیار مهم رو بررسی می کنه که “عملکرد مالی” یکی از اون هاست. سه مورد بعدی: “رضایت مشتری”، “فرایندهای داخلی” و “رشد و یادگیری” هستن و در اینجا اصل رو بر این میذاریم که: کسب و کاری موفق محسوب میشه که در هر چهار شاخص رشد کنه.

تمایز کاربردی:

مهم ترین نقطه قوت BSC، اینه که برای هر هدف استراتژیک، مجموعه ای از معیارهای مرتبط رو کنار هم قرار میده و نهایتا شاخص های مالی و غیرمالی در یک چارچوب جمع آوری میشن. در واقع این ابزار با ارائه یه برنامه اجرایی دقیق و اصولی، شکاف بین استراتژی و عملیات رو پر میکنه، تا بتونیم اهداف رو از اسناد مکتوب توی زونکن ها، به نتایج و دست آوردهای واقعی تبدیل کنیم.

  • بهبود و توسعه - کنترل و ارزیابی
  • برگزاری جلسات حضوری یا آنلاین + طراحی توسط تیم متخصص
  • یک تا سه ماه
X