راه حل مشکل کسب و کار

راه حل مشکل کسب و کار

مشکل عمده کسب و کارها:

اکثر مدیران ناکامی ها و شکست های کاریشان را به ضعف یا سهل انگاری کارمندان نسبت میدهند و دست به دامن سیستمهای ارزیابی عملکرد و کنترل های موشکافانه کارکنان میشوند… که نه تنها زمان و انرژی و هزینه زیادی میبرد، در نهایت هم تاثیر کمی در بهبود عملکرد سازمان ایجاد میکند. جالب است بدانید که طبق نظریه آقای دکتر دمینگ :

85 درصد مشکلات سازمانها به خاطر مشکلات ساختار و فرایندها ست! و فقط 15 درصد آن نتیجه عملکرد کارکنان است…

بنابراین راه حل اصلی برای حل مشکلات کسب و کار، که البته زمینه ساز رشد و توسعه هم هست، میتواند تغییر از “وظیفه محوری” به “فرایند محوری” باشد. برای این تغییر به سیستم سازی کسب و کار و مدیریت فرایندهای کسب و کار نیاز داریم.

سیستم سازی کسب و کار چیست؟

به زبان خیلی ساده و کلی، سیستم سازی کسب و کار یعنی انجام دادن مجموعه ای از اقدامات که باعث میشود کسب و کار ما خودکار شود و اکثر کارها بدون دخالت یا نظارت مدیر، به درستی انجام شوند. در واقع سیستم سازی کمک میکند که کارها و کنترل های تکراری از دوش مدیران و کارکنان برداشته شود و بصورت اتوماتیک انجام شود و این زمان آزاد شده را صرف ایده پردازی، خلاقیت و توسعه کسب و کار کرد. (به زودی مقالات مفصل تری در مورد سیستم سازی ارائه میشود)

مدیریت فرایندهای کسب و کار چیست؟

همه کسب و کارها از سیستم ها و فرایندها تشکیل شده اند، حتی اگر آنها را شناسایی نکرده باشیم و ساماندهی نشده باشند. اینجا مفهوم فرایند خیلی کامل معرفی شده و اینجا هم در مورد ویژگی اصلی یک فرایند خوب صحبت شده است. در واقع طی سیستم سازی کسب و کار باید فرایندها را اتوماتیک کنیم؛ اینجاست که مدیریت فرایند به کمک ما می آید تا این مرحله را به بهترین شکل و با بیشترین بازدهی پشت سر بگذاریم. با پیاده سازی مدیریت فرایند، میتوانیم تمام فرایندهای موجود و مورد نیاز کسب و کارمان را دقیق بشناسیم، تحلیل کنیم، نقاط ضعفشان را شناسایی کنیم و در آخر اصلاح کنیم و بهبود دهیم. اینجا بیشتر مدیریت فرایند را شرح دادیم.

و اما! با این اوصاف، اگر تصمیم بگیریم کسب و کارمان را سیستم سازی کنیم، چطور این کار را انجام دهیم؟؟

بهترین روش سیستم سازی کسب و کار:

این روزها اصلاح سیستم سازی کسب و کار را زیاد میشنویم و مشاورین و موسساتی هم هستند که میتوانیم از آنها کمک بگیریم، اما این را در نظر داشته باشیم که مکانیزه یا اتوماتیک کردن فرایندهای غلط، فقط سرعت تکرار اشتباهات را بیشتر میکند! پس بهترین روش سیستم سازی کسب و کار این است که مرحله شناسایی و اصلاح فرایندهایش بر اساس استاندارد و اصول مدیریت فرایندهای کسب و کار انجام شود و در واقع فرایندها قبل از مکانیزه شدن، بررسی و اصلاح شوند.

وجه تمایز اصلی ما نسبت به همکاران، این است که ما دقیقا همین روش را پیاده می کنیم

و به همین خاطر میتوانیم اثربخشی کار را 100% تضمین کنیم.

X