راه حل مشکل کسب و کار

مشکل عمده کسب و کارها:

اکثر مدیران ناکامی ها و شکست های کاریشون رو به ضعف یا سهل انگاری کارمندان نسبت میدن و دست به دامن سیستمهای ارزیابی عملکرد و کنترل های موشکافانه کارکنان میشن… که نه تنها زمان و انرژی و هزینه زیادی میبره، در نهایت هم تاثیر کمی در بهبود عملکرد سازمان ایجاد میکنه. جالبه بدونید که طبق نظریه آقای دکتر دمینگ :

85 درصد مشکلات سازمانها به خاطر مشکلات ساختار و فرایندها ست! و فقط 15 درصدش نتیجه عملکرد کارکنانه…

بنابراین راه حل اصلی برای حل مشکلات کسب و کار، که البته زمینه ساز رشد و توسعه هم هست، میتونه تغییر از “وظیفه محوری” به “فرایند محوری” باشه. برای این تغییر به سیستم سازی کسب و کار و مدیریت فرایندهای کسب و کار نیاز داریم.

سیستم سازی کسب و کار چیه؟

به زبان خیلی ساده و کلی، سیستم سازی کسب و کار یعنی انجام دادن مجموعه ای از اقدامات که باعث بشه کسب و کار ما خودکار بشه و اکثر کارها بدون دخالت یا نظارت مدیر، به درستی انجام بشن. در واقع سیستم سازی کمک میکنه که کارها و کنترل های تکراری از دوش مدیران و کارکنان برداشته بشه و بصورت اتوماتیک انجام بشه و این زمان آزاد شده رو میشه صرف ایده پردازی، خلاقیت و توسعه کسب و کار کرد. (به زودی مقالات مفصل تری در مورد سیستم سازی ارائه میشه)

مدیریت فرایندهای کسب و کار چیه؟

همه کسب و کارها از سیستم ها و فرایندها تشکیل شدن، حتی اگه اونها رو شناسایی نکرده باشیم و ساماندهی نشده باشن. اینجا مفهوم فرایند خیلی کامل معرفی شده و اینجا هم در مورد ویژگی اصلی یه فرایند خوب صحبت شده. در واقع طی سیستم سازی کسب و کار باید فرایندها رو اتوماتیک کنیم؛ اینجاست که مدیریت فرایند به کمک ما میاد تا این مرحله رو به بهترین شکل و با بیشترین بازدهی پشت سر بگذاریم. با پیاده سازی مدیریت فرایند، میتونیم تمام فرایندهای موجود و مورد نیاز کسب و کارمون رو دقیق بشناسیم، تحلیل کنیم، نقاط ضعفشون رو شناسایی کنیم و در آخر اصلاح کنیم و بهبود بدیم. اینجا بیشتر مدیریت فرایند رو شرح دادیم.

و اما! با این اوصاف، اگه تصمیم بگیریم کسب و کارمون رو سیستم سازی کنیم، چطور این کارو انجام بدیم؟؟

بهترین روش سیستم سازی کسب و کار:

این روزا اصلاح سیستم سازی کسب و کار رو زیاد میشنویم و مشاورین و موسساتی هم هستند که میتونیم ازشون کمک بگیریم، اما اینو در نظر داشته باشیم که مکانیزه یا اتوماتیک کردن فرایندهای غلط، فقط سرعت تکرار اشتباهات رو بیشتر میکنه! پس بهترین روش سیستم سازی کسب و کار اینه که مرحله شناسایی و اصلاح فرایندهاش بر اساس استاندارد و اصول مدیریت فرایندهای کسب و کار انجام بشه و در واقع فرایندها قبل از اینکه مکانیزه بشن، بررسی و اصلاح بشن.

وجه تمایز اصلی ما نسبت به همکاران، اینه که ما دقیقا همین روش رو پیاده می کنیم

و به همین خاطر میتونیم اثربخشی کار رو 100% تضمین کنیم.

X