چطور OKR بنویسیم؟

OKR فرآیندی ساده و ریتمی سریع دارد. در نتیجه ادراک و خلاقیت هر تیم را به کار می‌گیرد. مقصود اوکی ار این است که همه اعضا در مسیری مشترک، با وجود اولویت‌های مشخص و روندی همسو حرکت کنند. این روش هم مثل دیگر ابزارهای برنامه‌ریزی و مدیریت اگر درست استفاده نشود کارآمدی خود را از دست می‌دهد. در این مقاله یاد می‌گیریم چطور OKR بنویسیم و از آن استفاده کنیم.

OKR چیست؟

سوالی که برای بسیاری از مدیران پیش می‌آید این است که کمپانی‌های بزرگی مثل آمازون و گوگل چطور مدیریت می‌شوند. این سازمان‌ها علاوه بر مدیریت تعداد بالای نیروی انسانی در عین حال که با رشد خوبی سر وقت اهداف خود را عملیاتی می‌کنند.

جواب این سوال تنها در OKR خلاصه می‌شود. این رویکرد هدف‌گذاری مبتنی بر اهداف و نتایج کلیدی است. این روش به جای تمرکز بر اهداف بزرگ و کلی بر دستیابی اهداف کوتاه مدت متمرکز می‌شود. کوتاهی دوره‌های هدف‌گذاری در این چارچوب امکان تغییرات سریع و سازگاری با شرایط جدید را به سازمان می‌دهد. سازمان‌ها با استفاده از   OKR رویکردشان را مبتنی بر بازده جلو می‌برند تا با تمرکز بر خروجی و محصول.

این متد پلی میان استراتژی‌ها و کارها ایجاد می‌کند. برای آشنایی عمیق‌تر با این روش هدف‌گذاری پیشنهادی می‌کنیم مقاله‌ی «OKR چیست؟» را مطالعه کنید.

 

چگونه OKR های موثر بنویسیم؟

برای اینکه اوکی ار های عملی و موثری بنویسیم باید به موارد زیر عمل کنیم:

  •       اهداف مناسب و بلند پروازانه انتخاب شود.
  •       باید برای رسیدن به اهداف بازه‌ی زمانی در نظر گرفت.
  •       نتایج کلیدی قابل اندازه‌گیری باشند.
  •       تعداد اهداف بین سه تا پنج انتخاب شود که قابل اجرا اما نه چندان در دسترس باشد.
  •       هر هدف چند نتیجه‌ی کلیدی (بین سه تا پنج) به دنبال داشته باشد.

اوکی ار موثر ویژگی‌های زیادی دارد اما فراموش نشود که باید در خدمت رشد و اهداف سازمان یا دپارتمان باشد. زمانی این تکنیک، عملکرد ما را بهبود می‌بخشد که آن را در جهت نیازهای‌مان به کار بگیریم نه اینکه در قالب یک ابزار تشریفاتی از آن استفاده کنیم.

 

OKR در سطح سازمان

اهداف را در سازمان به سه سطح می‌توان تقسیم‌بندی کرد و okr آن‌ها را نوشت. این سطوح با هم در ارتباطتند و در یک جهت حرکت می‌کنند اما اقدامات آن‌ها ممکن است متفاوت از هم باشد.

کلان (مدیران)

در این سطح اهداف توسط مدیران تعیین می‌شود و نتایج کلیدی به عوامل زیادی وابسته است. برای مثال مدیر یک شرکت افزایش فروش را هدف قرار می‌دهد. برای تحقق این هدف لازم است دپارتمان‌های مختلف اقدامات متفاوتی صورت دهند. پس ممکن است تعداد اقدامات زیاد باشد. اهداف در این سطح نقشه‌ی راه تمام افراد سازمان است.

دپارتمان

اهداف دپارتمان‌ها گروهی بررسی می‌شود و تیم بسته به اولویت بخش خود و اهداف سازمان تصمیم می‌گیرد. برای مثال در سطح کلان اولویت بالا رفتن فروش است. متناسب با این هدف بخش بازاریابی افزایش کلیک در سایت را هدف قرار می‌دهد. به نوعی می‌توان گفت هدف دپارتمان‌ها همان اقدامات در سطح کلان هستند.

فردی

کارکنان هر بخش می‌توانند برنامه‌های کاری خود را طبق اهداف دپارتمان و سازمان بچینند. پیاده‌سازی okr در شغل تمرکز و انسجام کارها را بالا می‌برد. وقتی استفاده از اوکی ار در سطوح پایین شکل بگیرد در ابعاد کلان نتایج بهتری برای کسب و کار رقم می‌خورد. این متد نه تنها برای بهبود عملکرد فضای کاری افراد موثر است که در زندگی شخصی نیز بسیار کارآمد است. در بخش بعد به OKR های شخصی در جهت برنامه‌های زندگی‌ خواهیم پرداخت.

 

OKR های شخصی

در آخر هر سال ما با لیستی از اهداف تحقق نیافته در زندگیمان روبرو می‌شویم و تعدادی از آن‌ها به لیست اهداف سال جدید منتقل می‌شوند. اما چه اتفاقی می‌افتد که به برنامه‌ریزی‌های خود عمل نمی‌کنیم؟

یکی از دلایل عملگرا نبودن ما دقیق نکردن اهداف و اقدامات مورد نیاز رسیدن به آن است. برای مثال ما در اول سال افزایش درآمد را هدف قرار می‌دهیم اما نه میزان قابل اندازه‌گیری مشخص می‌کنیم نه راه‌ها و اقدامات جدید برای درآمدزایی خود تعیین می‌کنیم. پس نه می‌دانیم دقیقا چی می‌خواهیم و نه می‌دانیم چطور به آن برسیم.

OKR های شخصی کمک می‌کنند با جزئیات اهداف را تعیین و با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد اولویت‌بندی کنیم. حالا وقت تعیین نتایج کلید است. اگر همان مثال افزایش درآمد را درنظر بگیریم می‌توان نتایج زیر را در نظر گرفت:

  •       گرفتن پروژه در زمان‌های بیکاری
  •       درآمد دلاری و کار با شرکت‌های خارجی
  •       فرستادن رزومه برای شرکت‌های دیگر در سمت بالاتر

برای رسیدن به هر باید زمان تعیین کرد. مثلا تا اخر این ماه رزومه جدید می‌سازم و می‌فرستم. اما رسیدن به درآمدی دلاری تا آخر سال طول می‌کشد.

Okr را می‌توان در ابعاد مختلف زندگی مثل بهبود روابط، سلامتی، تفریح و… پیاده‌سازی کرد.

 

نوشتن OKR های موثر

حالا که یاد گرفتیم در سطوح مختلف چطور OKR بنویسیم، باید مطمئن شویم که می‌توانیم برای خود و سازمانمان یک OKR موثر و کارا طراحی کنیم. مهارت ما در این کار با تمرین و تکرار روبه‌روز بهتر می‌شود. با سنجش دوره‌ای اوکی ارها و اندازه‌گیری نتایج می‌توانید از موثر بودن برنامه‌ها و اقدامات مطلع شوید و مدام خود را بهبود دهید. این برنامه‌ها به طور معمول هر سه ماه یک بار، پیاده‌سازی و پیگیری شده و مورد بازبینی مجدد قرار می‌گیرد. پس از اشتباه نترسید و از همین امروز نوشتن آن را شروع کنید.

پیام بگذارید

X